| 題號 | 題目標題 | 正確答案 | 作答答案 |
| 1 | Type the correct answer in the white blank.![]() Q: Can I use your stapler for a minute? A: Sorry, I don´t have a ___________. |
stapler | stapler |
| X 2 | Click on the correct answer.![]() Q: How much does the pen cost? A: It costs ______________. |
b. eighty cents | a. eighty dollars |
| 3 | Find and Choose the mistake. Ann: What do you want? Sam: I want an dictionary. |
b) an | b) an |
| 4 | Find and Choose the mistake. Rick: How much money do you need? Dana: I need ten dollar. |
c) ten dollar | c) ten dollar |
| X 5 | Type the correct answer in the white blank.![]() My mother is looking for a ___________. |
pencil sharpener | sharpener |
| 6 | Find and Choose the mistake. Sam: What do you have? Mandy: I have some crayon. |
c) crayon | c) crayon |
| 7 | Type the correct answer in the white blank.![]() |
glue | glue |
| 8 | Click on the correct answer. Q: I need a dictionary. Do you have one? A: Yes, ________________. |
c. I do. | c. I do. |
| 9 | Type the correct answer in the white blank.![]() |
a pen | a pen |
| 10 | Type the correct answer in the white blank.![]() Q: What do you need to buy for school? A: I need some ___________. |
paper | paper |
| 11 | Type the correct answer in the white blank.![]() I am looking for a pair of ___________ . |
scissors | scissors |
| 12 | Click on the correct answer.![]() Q: How much does the pencil box cost? A: It costs ______________. |
b. two dollars and forty cents | b. two dollars and forty cents |
| 13 | Find and Choose the mistake. Rick: What do you need to buy for school? Dana: I need some papers. |
c) papers | c) papers |
| 14 | Click on the correct answer. I need to buy three ________. |
a. dictionaries | a. dictionaries |
| 15 | Type the correct answer in the white blank.![]() |
correction tape | correction tape |
| 16 | Type the correct answer in the white blank.![]() Q: What do you want? A: I want a ___________. |
notebook | notebook |
| 17 | Click on the correct answer.![]() Q: How much does the eraser cost? A: It costs ______________. |
a. one dollar and nine cents | a. one dollar and nine cents |
| 18 | Find and Choose the mistake. Girl: How many does the pencil sharpener cost? Boy: It costs two dollars and fifty cents. |
a) many | a) many |
| 19 | Type the correct answer in the white blank.![]() Q: What do you have? A: I have some ___________. |
crayons | crayons |
| X 20 | Type the correct answer in the white blank.![]() |
a pencil box | pencil box |
| X 21 | a pencil box | pencil box |